Ayaş İlçesi

KENTE ULAŞIM

Ayaş; Ankara’nın 58 km. kuzeybatısında olup 1158 km2 lik bir alana yayılmıştır. Doğusunda Sincan ve Kazan, Batısında Beypazarı, Kuzeyinde Güdül ve Kızılcahamam, Güneyinde Polatlı İlçeleriyle çevrilidir. Ayaş ulaşım açısından Ankara merkezine yaklaşık 45dk uzaklıktadır.

EGO 560-3 (ÖTA) Ayaş-Ulus Otobüsü (Hafta içi 06:00 ile 19:30 saatleri arasında, Hafta sonu 06:35 ile 19:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.) Ayaş Halk Otobüsü ise her saat başı Ayaş’tan Ankara’ya, her yarım saatlerde de Ankara’dan Ayaş’a hareket etmektedir.

Ayaş Yöresel Lezzetleri

Ayaş, tarihi İpek Yolu üzerinde bulunmasından dolayı ekonomisi bir hayli gelişmiştir. Ekonominin ana damarlarından birisi hiç şüphesiz ki tarımdır. Ayaş domatesi dünyaca ünlüdür. Son zamanlarda ilçede salça fabrikaları kurulmuş ve Ayaş domatesinin salçası yapılmaya başlanmıştır. İlçe son zamanlarda tarhanası ile de atağa kalkmıştır. Ve tabiki Ayaş denilince akla domatesle birlikte gelen “Dut”… Yörede ekonomiye can veren dutun pekmezi de yapılmaktadır. Ayrıca Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı daha iyi üretim planlaması yapılabilmesi için hazırlanan Tarımsal Üretim Kayıt Sistemi’ne (TÜKAS) ilk girişleri Ayaş’a bağlı Ilıca Köyü’nde yapmıştır. İlçede ayrıca bölgenin iklimine uygun olarak; Tahıl (özellikle buğday, arpa, çavdar, yulaf), şeker pancarı, elma, armut, sebze (baklagiller – fasulye, nohut, mercimek, bakla), ayçiçeği, badem, patates ve soğan ekilmektedir.

YAMAÇ PARAŞÜTÜ

Ayaş’da bulunan 330 metrelik Kumludoruk Tepesi, yamaç paraşütü sporcularının yeni gözdesi oldu.   Taşıdığı özelliklerle Başkentli sporcuların ilgi odağı haline gelen Ayaş, yamaç paraşütüyle adını duyuran Muğla’nın Fethiye ilçesine rakip olma yolunda ilerliyor. Türk Hava Kurumu’na bağlı Başkent Havacılık Kulübü sporcularının 2 sene önce keşfettiği Ayaş Kumludoruk Tepesi, yamaç paraşütü sporunun önemli merkezlerinden biri olma yolunda.   Ankara’ya 35 dakikalık bir mesafede bulunan Ayaş Kumludoruk Tepesi özellikle Başkentli sporcuların ilgisini çekiyor. Güneşin yüzünü gösterdiği her günü fırsat bilen sporcular, yamaç paraşütü ile uçmak için sezonu beklemeden Kumludoruk Tepesi’ne akın ediyor.

Ayaş Yamaç Paraşütü

YÖRESEL EL ÜRÜNLERİ

Türk el sanatları açısından Ayaş tiftiğinden örülen çorap ve eldivenler, tığ oyaları, iğne oyası, titanyum el nakışı, ahşap-kumaş boyama, dekoratif pano, el nakışı, bindallı tel kırma çevre işlemeleri, Ayaş ilçesine özgü bir nitelik taşımaktadır. Ayaşlı hanımlar tiftikten çorap ve eldiven örmeyi devam ettirmektedir.

Ayaş Belediyesi

Ayaş Belediyesi Logo

Ayaş Kaymakamlığı

Makaleye Oy Ver
[Total: 2 Average: 5]
Avatar photo

Mevzu Ankara

Ortak Konumuz #mevzuankara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir