Bala İlçesi

Bala Köy ve Mahalleleri

Bala ilçesinde ilçe merkez mahalleleri ile birlikte 55 mahalle bulunmaktadır.
Mahallelerin isimleri şu şekildedir;

Abazlı, Afşar, Ahmetçayırı, Büyükdavdanlı, Aşağıhacıbekir, Aşıkoğlu, Aydoğan, BahçeKaradalak, Bektaşlı, Belçarsak, Beynam, Büyükbıyık, Büyükboyalık, Büyükcamili, Çatalçeşme, Çatalören, Çiğdemli, Davdanlı, Derekışla, Eğribasan, Ergin, GülBağı, Hanburun, Karahamzalı, Keklicek(Büyükbayat), Kesikköprü, Koçyayla, Köseli, Küçükbayat, Küçükbıyık, Küçükboyalık, Küçükcamili, Sarıhüyük, Sırapınar, Sofular, Suyugüzel, Şehriban, Tatarhüyük, Tepeköy, Tol, Üçem, Yaylalıözü, Yeniköy, Yeniyapanşeyhli, Yeniyapançarsak, Yöreli, Yukarıhacıbekir


Yöresel Yemekler

BALÂ TAVA (ANKARA/BALÂ)

Kaynak Kişi 1: Hayati TAŞATAN, 1953 Balâ doğumlu, pide salonu sahibi

Kişi 2: Gülsen İYİMAYA, 1956 Amasya doğumlu, Tınaztepe İlköğretim Okulu Müdürü

Bala Tava Malzemesi: Üç kilo kuzu pirzola, iki kilo domates, yüz gram biber, yüz gram sarımsak, iki yüz elli gram kuyruk yağı, bir bağ maydanoz. Yapılışı: Domatesler halka halka dizilerek tepsinin tabanına konulur. Daha sonra sarımsak, biber, domates etlerin üzeri kapatılıncaya kadar dizilir. Üzerine kuyruk yağı ve maydanoz eklenerek fırına verilir. Evde yapıldığı zaman üzerine alüminyum folyo kağıdı kapatılabilir. Yaklaşık bir buçuk saat orta sıcaklıktaki fırında pişirilir. Sıcak olarak servis yapılır. Bölgede hayvancılık önemli bir geçim kaynağıdır. Hayvancılığın yöre halkı için önemli bir geçim kaynağı olması yemeğin oluşumuyla da yakından ilgilidir. Balâ Tava?nın ortaya çıkmasında en önemli etkenlerden biri de kasaplardır. Balâlı kasaplar et satışlarını daha da artırmak ve ilçeye gelen misafirlere farklı lezzet sunmak düşüncesiyle bu yemeği ortaya çıkarmışlardır. Zamanla yöre insanı tarafından da sevilerek yenilen bir yemek haline gelmiştir.


Bala Ulaşım ve Otobüs Saatleri

Bala’dan > Ankara’yaAnkara’dan > Bala’ya
07:0007:00
08:0007:30
08:4508:00
09:3009:00
10:1509:00
11:0010:00
11:4511:00
12:3012:00
13:1513:00
14:0014:00
15:0015:00
16:0016:00
17:0017:00
18:0018:00

BEYNAM ORMANLARI

Beynam Atatürk Ormanı-Mesire Alanı

Ankara’nın en eski ilçelerinden olan Bala’da bulunan Beynam mesire yeri de başkentlilerin gözde piknik alanlarından. Ankara’ya 45 kilometre uzaklıktaki mesire yerine Ankara-Bala karayolu üzerinden 45 dakikada ulaşılabiliyor. Son yıllarda yapılan çalışmalarla modern bir mesire alanı haline getirilen çam ormanında, kır gazinosu, tuvalet, çocuk oyun grubu ve otopark bulunuyor.

Ankara-Bala karayolu üzerinden 45 dakikada ulaşılabilen mesire yerinin etrafındaki çıplak arazinin içinden fışkıran yaklaşık 400 hektarlık orman alanı Ankaralıları ağırlamayı bekliyor.

Ziyaretçilerine zengin bir orman manzarası sunan bu alanda, sonbaharın tüm güzellikleri bir arada görülebiliyor.

Beynam’da, Roma döneminden kalma hamam da görülebilecek yerler arasında bulunuyor.

Ayrıca, Atatürk’ün Ankara’ya gelmeden önce Bala’da konakladığı, Balalılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği ile TSK Güçlendirme Vakfı tarafından restore edilen, “Beynam Atatürk ve Kültür Evi” de burada görülebilecek yerlerden bazıları…

Ankaralılar ayrıca, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından oluşturulan 419 çeşit bitkiyi içinde barındıran Beynam Kent Ormanı’nda, yürüyüş parkurunu, resim teraslarını, yürüyüş patikalarını, dinlenme tesislerini kullanarak stres atabilirler..


KESİKKÖPRÜ MESİRE ALANI

Kesikköprü Barajı

Konya yolunda Gölbaşı’nı geçtikten sonra Bala’ya saparak Beynam Ormanları tabelasından döneceksiniz. Güzel bir orman yolu sizi baraj gölüne ulaştıracak. Ormanda çok ender bulunan kuş türleri yaşıyor. Ya seslerini duyacak ya da göreceksiniz. Göl yüzmek için olduğu kadar su sporları için de elverişlidir. Sörf, su kayağı ve dalma gibi eğlenceli sporları deneyebilirsiniz. Derinliği 29 metreye kadar ulaşan Kesikköprü’de göllerin çoğunda bulunan dip balçığı yoktur. Su sıcaklığı Temmuzda 18 derece oluyor. Baraj gölünün kıyısında Ankara Belediyesi’nin tesisleri var. Ağaçlık sadece küçük bir bölümde var. Burada yer bulamayacağınızı düşünerek güneş şemsiyesi götürmenizde yarar var.


Bala Kaymakamlığı web sitesi

Bala Belediyesi web sitesi

Bala Belediyesi Logo

Makaleye Oy Ver
[Total: 1 Average: 5]

Mevzu Ankara

Ortak Konumuz #mevzuankara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir